środa, 3 sierpnia 2016

Surrealizm

Kolejna inspiracja Royal Stone przypadła mi bardzo do gustu. Surrealistyczne fantazje to kolejny temat konkursu na Kalendarz 2017. Wykonałam aż trzy prace związane z tematem.

Pierwszą z nich jest naszyjnik wykonany z poplątanego sznurka, centymetrów (miar krawieckich) oraz filcu. Pracę tę możecie zobaczyć w konkursowej galerii. Inspiracja: Surrealizm to nurt w sztuce przedstawiający bunt przeciw dotychczasowych kierunkom w sztuce. Inspiracją do wykonania pracy na ten temat było połączenie niekonwencjonalnych materiałów, takich jak centymetry (miary krawieckie), filc czy poplątany sznurek, w jeden duży i szalony naszyjnik. Dodatkowo naszyjnik ma charakter symboliczny. Sznurek to plątanina różnych, codziennych spraw ludzi nakładanych przez społeczeństwo standardów – wyrażonych w postaci centymetrów (miar krawieckich). Jednak twórca wydaje się nic nie robić z obowiązujących konwenansów, bagatelizując i wyśmiewając system, nie dając włożyć się w ustalone ramy – co symbolizuje filc.

Kolejna praca to naszyjnik wykonany z mosiężnej rurki oraz czerwonego filcu, który znajdziecie tutaj. Inspiracja: Surrealizm to bunt przeciw dotychczasowym nurtom w sztuce. Wyrazem tego buntu stał się naszyjnik, który jest symetryczny, a centralny punkt stanowi, prosta, minimalistyczna, surowa rurka, symbolizująca podporządkowanie się harmonogramom, zadaniom, konieczności sprostania postawionym sobie celom, czy dążeniom do bycia perfekcyjnym. Jednak wszystkie konwencje wychodzą ludziom uszami, bowiem każdy snuje marzenia o tym by być gdzieś indziej, by ulec pokusie i wyrwać się z codzienności, poddać chwili, mimo iż wiąże się to z ryzykiem czy strachem – co symbolizuje czerwony filc.

Ostatnią pracą jest pierścionek wykonany w całości ręcznie z mosiężnych rurek, który znajduje się tutaj. Inspiracja: Tytułem pracy są „pasty”. Past z angielskiego to przeszłość, zaś z włoskiego pasta to makaron. Są to złote makarony (pasta) symbolizujące wspomnienia z przeszłości (past), których staramy się zgromadzić jak najwięcej, są dla nas bardzo ważne – stąd złoty kolor. Są one zebrane obręczą w jedną całość, bo przecież wspomnienia nie występują pojedynczo, tylko jako zbiór tworzą nas samych.
Aby zawsze być na bieżąco z moją nową biżuterią zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebook'u oraz obserwowania mnie na Instagramie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz