sobota, 18 czerwca 2016

Secesja

Kiedy zobaczyłam kolejną inspirację Royal Stone w konkursie na kalendarz 2017 "Urok Secesji" nie mogłam się oprzeć pokusie by czegoś nie wykonać. Secesja jest jedną z piękniejszych epok pod względem motywów i technik stosowanych w biżuterii. No i oczywiście pod względem twórców, takich jak np. fenomenalny René Lalique, który zasłynął z tworzenia m.in. biżuterii zdobionej techniką emalij witrażowej. Dodatkowo secesja to także wybitni malarze jak np. Alfons Mucha czy Gustav Klimt. Drugi twórca z wyżej wymieniowych, a raczej jego obrazy, stanowiły inspirację do stworzenia mojej biżuterii konkursowej.

Wszystkie prace konkursowe możecie podziwiać TUTAJ :)


Pierwsza praca to naszyjnik, który łączy ze sobą sznurki oraz szklany element wykonany techniką fusingu. Wisior wykonany ręcznie powstał z misternie ułożonej, szklanej mozaiki, która nawiązuje do obrazów Gustawa Klimta. Natomiast sznurki odwołują się do charakterystycznych dla secesji, wijących się linii, niczym winorośle, zaś ich kolorystyka nawiązuje do pawich piór, paw także był często przedstawiany w wyrobach z tej epoki. Wykończenie naszyjnika stanowią perły hodowane, po które twórcy tego okresu bardzo chętnie sięgali. 

Gustav Klimt "Pocałunek"Drugim przedmiotem wykonanym na konkurs była spinka do włosów. Głównym elementem wpisującym się w secesję jest kamień szlachetny, który swoją kolorystyką i strukturą jest niczym wyrwany z obrazów Gustawa Klimta. Dodatkowo perły hodowane, które przeżywały wielki bum w tym czasie, a także pióra, które stanowią nawiązanie do chętnie wykorzystywanych w tej epoce motywów czerpanych z natury. Te elementy to składowe dzięki, którym powstała spinka do włosów.

Gustav Klimt "Adele Bloch-Bauer I"
Aby zawsze być na bieżąco z moją nową biżuterią zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebook'u oraz obserwowania mnie na Instagramie.

2 komentarze:

  1. Przepiękne! A te drobne koraliki i perły na spince to prawdziwy kunszt artystyczny!

    OdpowiedzUsuń